Internet radiowy

Internet radiowy – co to jest ?

Internet radiowy jest takim typem sieci internetowej, w którym sygnał dociera do klienta drogą radiową (w częstotliwości od 2,4 do 24GHz). W praktyce najczęściej stosowanym standardem jest 2,4 Ghz oraz 5 Ghz. Sygnał jest cyfrowy, dlatego też wymaga odpowiednich urządzeń do jego odbioru i nadawania. Standardowa przepustowość tego rodzaju łączności wynosi około 300Mbps ale przy wykorzystaniu specjalistycznej radiolinii można zestawić łącza punkt punkt symetrycznej przepustowości 1Gbps. Rozwiązania takie bardzo często wykorzystują operatorzy telekomunikacyjni na masztach komórkowych (BTS) zlokalizowanych w szczerym polu daleko od jakiejkolwiek infrastruktury sieciowej. Mam tu na myśli to tak szeroko reklamowane i sprzedawane LTE wszelakiej maści.

Internet radiowy powstał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i dosyć szybko zadomowił się on w Polsce. Mając na uwadze rewolucję w łączności bezprzewodowej, którą wykorzystywały telefony komórkowe, w 1997 roku organizacja IEEE postanowiła ustanowić normę 802.11 definiującą „radiowy internet” znany wówczas pod nazwą Wireless LAN (WLAN – sieć bezprzewodowa). Jego popularność wynikała głównie z wygody, ale także z faktu że w wielu miejscach nie było możliwości podciągnięcia łącza kablowego gdyż było to szalenie drogie i na ówczesne czasy nie opłacalne, a także dzięki przedsiębiorczym młodym ludziom którzy zakładali małe lokalne sieci internetowe które niejednokrotnie rozrosły się i przeistoczyły w średniej wielkości firmy telekomunikacyjne obecne na rynku od lat. Wykorzystuje on wyłącznie fale radiowe, dzięki którym przesyłane są informacje. Wystarczy posiadać specjalny nadajnik i odbiornik, aby móc korzystać z tego rodzaju internetu. Oznacza to, iż nawet osoby mieszkające w bardzo malej miejscowości mogą odbierać radiową sieć internetową.

Wśród licznych zalet internetu radiowego znajdziemy:

  • niską cenę, w  miarę prosty montaż
  • brak montowania przeszkadzających kabli, do odbioru wystarczy nadajnik oraz odbiornik
  • swobodę oraz łatwość dostępu do sieci
  • możliwość połączenia z kablową siecią LAN
  • łatwą rozbudowę radiowej sieci internetowej oraz przyłączenie kolejnych komputerów

Oczywiście są też wady

Nie ma róży bez kolców i byłoby hipokryzją mówić że internet radiowy nie ma wad. Są one oczywiście jak w każdej technologii. Niestety największą wadą rozwiązania jest to iż antena nadawcza i antena odbiorcza muszą się widzieć optycznie, nie działa to tak jak przysłowiowe radio FM. Zakłócać łączność mogą drzewa, wysokie budynki, linie wysokiego napięcia. Od lat 90 technologia projektowania i produkcji, tak bardzo się rozwinęła że większość wad została zniwelowana lub całkowicie wyeliminowana, a dzisiejsze rozwiązania pozwalają na osiąganie jakości i przepustowości niekiedy większych niż w starych, nie modernizowanych sieciach kablowych.

Internet radiowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy mieszkamy w małej miejscowości lub w takim miejscu, gdzie nie dociera inny sygnał oraz nie ma możliwości funkcjonowania innego kanału komunikacji oraz w miejscach gdzie jest stara niemodernizowania sieć kablowa która nie jest w stanie podołać transmisji danych w przepustowościach umożliwiających stream telewizji HD lub swobodnego surfowania po internecie, bardzo często sieci radiowe oferują przepustowości zbliżone do łącz światłowodowych, zwłaszcza odkąd na rynku zadomowił się standard sieciowy AC, którego teoretyczna przepustowość sięga 1800Mbps. Łącza radiowe o przepustowości 100Mbps prowadzone drogą radiową nie są niczym nadzwyczajnym i działają często lepiej od sieci kablowych. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty, znakomita większość małych operatorów nie może sobie pozwolić na „olewanie klienta” i przykładają się dużo bardziej do jakości świadczonych przez siebie usług niż duże telekomy. A także mogą dużo szybciej reagować na nowinki technologiczne pojawiające się na rynku które umożliwiają podnoszenie jakości oraz niezawodności usług.

Fiberzone

Internet światłowodowy